HUGO

Přihlášení:

Přezdívka:

Heslo:Registrace

Něco pro profesory


Milí profesoři! Tohle není útok na Vás, ani kritika systému Vaší výuky. Je to jen série rad, které jste možná zapomněli, nebo o nich vůbec nevíte. Spousta studentů totiž profesorům vyčítá jejich učební postupy a sami navrhují, jak by to asi mělo být. Je fér, dát profesorskému sboru šanci poupravit pár věcí, tak aby to vyhovovalo oběma stranám a oni přitom nebyli za zády studenty pomlouváni. Neříkám, že něco má být tak a tak, jen upozorňuji na několik věcí, které jsou profesorům žáky vytýkány a myslím, že by nebylo od věci se jich pokud možno vyvarovat.

1. \"To už máte umět!\" I kdybyste tuto větu opakovali tisíckrát dokola, můžu Vás ujistit, že právě úspěchu jí nedosáhnete. Tenhle výrok nepřesvědčí studenty, aby se to kajícně znovu našprtali, to vážně ne. Právě naopak, pokud se studentíkům něco vypařilo z hlavy, největší chybou je, vyčítat jim to a chtít po nich, aby to ještě za dalších sto let uměli. Jenom jim učivo znechutíte a oni ho stejně umět nebudou. Dejte si tu práci, trpělivě a pečlivě jim to znovu vysvětlete. Osobně nejvíce obdivuji profesory, kteří naučí žáky učivu ve škole procvičováním (zábavnou formou!-to už bych ale chtěla trochu moc) a srozumitelným vysvětlováním tak dobře, že domácí příprava už jim nezabírá tak moc času - stačí si vše znovu projít a zopakovat. Pak už nemusíme luštit cizí pojmy, které nám vůbec nic neříkají a učivo, které vidíme teoreticky poprvé (v případě, kdy jsme při diktování usnuli).
2. Nebýt příkladem (požadovat něco, co sami nedodržujeme). Pokud od studentů vyžadujeme určité chování, neměli bychom dělat pravý opak. Nepůsobí to dobře. Jinak je myslím jasné, co se snažím naznačit, takže dále bez komentáře.
3. Je důležité dodržovat pravidla, mít určitý řád a hlavně zásady, kterých se držíme. Ale není dobré být pedantští a některé opravdu ZBYTEČNÉ zásady dodržovat. Chápu, že něco může vypadat zbytečně, ale je to přitom důležité, tomu my studentíci ještě nemůžeme rozumět. Ale vysát z někoho všechen elán a chuť do života jen proto, abych vypadal stoprocentně řádně, je pro nás studentíky školou povinné dost ubíjející. Jsou věci, které opravdu není nutno dodržovat.
4. Prosím Vás, snažte se nás pouštět alespoň zároveň se zvoněním. Někteří z nás si například ještě chtějí zopakovat učivo na další písemku nebo mají spoustu jiných povinností zařídit, a to by šlo po předchozí přetáhnuté hodině dost těžko.
5. Studenti nic neumí, nestíhá se v učivu, žáci jsou v hodinách neukáznění, vůbec nerozumí probírané látce a mají špatné známky. Zamyslete se. Je to vážně třídou, kterou učíte? Není třeba část viny i na Vaší straně?
6. A na závěr zásady, kterých se držel náš nenahraditelný Učitel národů, Jan Ámos Komenský, a které myslím mluví za vše:

PS: My studenti taky samozřejmě nejsme dokonalí, a tak v HUGU klidně rádi uvítáme článek od odvážného profesora na téma: \"Studenti a jejich nešvary…\"

Johanka


Zatím nehodnoceno

Pro ohodnocení se musíte přihlásit!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit!

Nenalezeny žádné komentáře

Created by Erbureth, Erbureth@seznam.cz