HUGO

Přihlášení:

Přezdívka:

Heslo:Registrace

IQ test národa


Dívali jste se? A vyzkoušeli jste si přitom své IQ? Já ano. A byla jsem s tím trojmístným čísílkem docela spokojená. Jenže, jak moc bychom se na něj měli spoléhat? Slyšela jsem názory, že tenhle test byl spíše znalostní, než-li inteligenční. Ale proč by se potom nazýval IQ Test národa? Proč ne rovnou ZQ Test národa? (Z = znalostní) Anebo lépe, neměli bychom raději důvěřovat předsedovi Mensy, že dobře věděl, co dělá?
Ale jak už to bývá, pravda bude zase jako vždycky někde uprostřed. Takže teď budu pro změnu kritizovat. Nejméně zdařilé bylo podle mě rozdělení podle věku. Ne že by to byl špatný nápad, ale některé rozdělování bodů nedávalo moc smysl. Například, „starší“ občané byli tabulkou ohodnoceni vyšším IQ, přestože měli zhruba stejný počet bodů nebo dokonce menší než dospívající (15-17 let). Je pravda, že bychom my měli mít lepší paměť a taky se spoustu věcí učíme ve škole, ale ty životní zkušenosti nám přece jenom chybí. To by mohl být taky jeden z důvodů, proč měla starší populace o hodně vyšší IQ než ta dospívající (srovnání podle mých vrstevníků a jejich prarodičů, jak je to s rodiči, nevím).
A teď se konečně dostávám k jádru, totiž: „Není právě něco takového obvyklé u znalostních testů?“
Na druhou stranu nemůžeme čekat, že by test ve formě televizního pořadu dokázal přesně a objektivně zhodnotit IQ každého jednotlivce, buďme rádi alespoň za ten řekněme hrubý záchytný bod. Bylo celkem fajn prověřit si hranici svých možností a obětovat tomu 3 hodiny, 35 minut, namísto například učení se. Což byla třeba u mě velká oběť.
Někteří z vás možná tento pořad neviděli, tak pro vás zopakuju pár údajů, které jste neměli možnost slyšet: Průměrné IQ národa ČR je 115. Muži jsou nepatrně „chytřejší“ než ženy. (Ale jen nepatrně. Kromě toho se vsadím, že všechny body nasbírali u technické představivosti.) Ze skupin byli přirozeně nejlepší učitelé, po nich následovali policisté, celebrity a studenti. Na slušném místě se udrželi i úředníci, dále blondýny a nejhůře se myslelo dvojčatům.
Co se týče mých spolužáků, některým vyšlo nižší IQ než má průměrný český občan, přestože chodí do tohoto ústavu. Některým zase vyšlo tak vysoké IQ, že se tomu stěží dá uvěřit. Ale já jim to samozřejmě věřím. Závěrem radím, abyste na toto číslo příliš nespoléhali, pokud je vysoké a nebyli deprimovaní, pokud je nízké. Sami jste to přece slyšeli“ „Mnohem důležitější je EQ - emoční kvocient…“ U příštího HUGA nashledanou!

Johanka


Zatím nehodnoceno

Pro ohodnocení se musíte přihlásit!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit!

Nenalezeny žádné komentáře

Created by Erbureth, Erbureth@seznam.cz