HUGO

Přihlášení:

Přezdívka:

Heslo:Registrace

Óda na francouzštinu


K napsání tohoto článku mne přiměla vzpomínka na tento krásný jazyk. Vzpomínky, na celých osm let na našem ústavu. Tak bych chtěl postupně zmínit několik předmětů, které mi něco daly. Protentokrát jsem si vybral jazyk francouzský. V příštím roce přijdou další…
Asi si po přečtení tohoto článku řeknete, co to byla za blbost, zvláště Ti, co francouzštinu mají. Já vás při tom klidně nechám, ale vzpomeňte si na tento článek po matuře a dáte mi za pravdu.
Jak to vůbec začalo? Po čtyřech letech přišel čas na to, abychom si vybrali druhý jazyk. Trendem v té době bývalo, že se studenti, kteří se první čtyři roky učili anglicky, rozhodovali mezi francouzštinou a němčinou. My tuto volbu neměli, jelikož bylo zrovna málo němčinářů. Dostali jsme tedy povinně francouzštinu. Zprvu nás to docela i nadchlo, že budeme umět tak krásný, zvučný a melodický jazyk. Po první hodině s paní Tomečkovou jsme byli opravdu nadšení. Během studia všech těch obtížných „passé composé, subjontivů, sloves, futurů semplů se náš názor pomalu měnil. Obtížnost jazyka naši počáteční euforii potlačila.
Teď, s odstupem času,kdy jsem francouzštinu neměl asi 2 měsíce, mi docela chybí. Až někdy uslyšíte na ulici Bon žůr, sa va? Stačí se otočit a uvidíte někoho z Oktávy. Jo, přirostlo nám to natolik k srdci, že se jsme se francouzsky začali zdravit. A věřte mi, není to z recese!!! Možná, že neumíme všichni nějak skvěle francouzsky, že neovládáme všechny ty časy perfektně, ale na tom přece nesejde.
No a teď to stěžejní, k čemu jsem se chtěl dostat. Tímto bych chtěl hlavně poděkovat paní profesorce Tomečkové, která to s námi takovou dobu vydržela. Vím, že to s námi určitě nebylo lehké, ale ona tu trpělivost měla a něco nám vštípila. Ty hodiny nebyly jen o jazyku, o učení časů a slovíček. Odnesli jsme si taky nějaké morální zásady, kulturní rozhled a taky spoustu krásných vzpomínek.

Rattle


Hodnocení: 1

chrupetka1

Pro ohodnocení se musíte přihlásit!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit!

Nenalezeny žádné komentáře

Created by Erbureth, Erbureth@seznam.cz